23 marca ubiegłego roku po długiej walce z chorobą odszedł od nas Jarek Bielenia. Przyjaciel zawsze serdeczny i uśmiechnięty. Uwierzył w nas i pomagał od samego początku. Współtworzył płytę "Praeterito Futurum". Będzie nam brakować jego optymizmu.

W grudniu 2015 roku z propozycją nagrania utworu inspirowanego twórczością Witkacego wystąpiło Narodowe Centrum Kultury. "Inteligencja nie ma być tępiona lecz przeflancowana" to pierwszy nagrany od lat utwór grupy.


Posłuchaj Kinsky "Inteligencja Nie ma Być Tępiona Lecz Przeflancowana"


Zimą 2015/2016 ukazuje się winylowa reedycja (Antena Krzyku) - dwa krążki z materiałem z płyty "Copula Mundi" oraz unikatowe wielokolorowe wydanie samej płyty.


W 2015 roku miał miejsce powrót zespołu na scenę. Grupa zagrała ponad 20 koncertów. Kinsky powrócił w zmienionym składzie - Artura Koczergę zastąpił Tomasz Bandyra. Z ważnych miejsc Kinsky w 2015 roku odwiedził Off Festiwal, Match&Fuse Festiwal w Warszawie, odwiedził między innymi Poznań, Łódź, Gdynię, Wrocław, Lublin czy Olsztyn. Jesienią 2015 roku ukazała się reedycja płyty "Copula Mundi" (Requiem Records), a razem z nią biograficzny dodatek w postaci książeczki ze zdjęciami i artykułami o grupie z lat 90'.


W 1997 Kinsky nagrał w warszawskim studiu "Manta" płytę "Praeterito Futurum". Jej premiera przewidywana jest na 2016 rok. W nagraniach partii syntezatorów wziął udział Jarek Bielenia.


W 1994 Kinsky wziął udział w festiwalu w Jarocinie. W styczniu 1995 muzycy dokonali kolejnych nagrań (czterech utworów) w studiu Warszawskiej Akademii Muzycznej. We wrześniu Kinsky wystąpił m.in. na wernisażu malarza Grzegorza Plewińskiego w bydgoskiej Wieży Ciśnień, a wiosną następnego roku zawiesił działalność.


Latem 1993 Kinsky wziął udział m.in. w festiwalu S'trash'ydło (miał również wystąpić na festiwalu w Jarocinie, ale doszło do zamieszek sprowokowanych przez ochronę i koncert odwołano. Jesienią 1993 roku Kinsky przystąpił do nagrywania debiutanckiej płyty Copula Mundi, która ukazała się w grudniu nakładem niemieckiej wytwórni z oddziałem w Polsce - SPV Poland.


Kinsky powstał w Warszawie w styczniu 1992 z inicjatywy czterech studentów filozofii i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Miesiąc później grupa zadebiutowała na scenie w warszawskim klubie "Fugazi" występując u boku Armii. W marcu w studiu Roberta Brylewskiego "Złota Skała" muzycy nagrali swoje pierwsze cztery utwory po opublikowaniu których Kinsky został okrzyknięty "najbardziej progresywnym zespołem lat  dziewięćdziesiątych w naszym kraju".